Sizce aile nedir

Sizce aile nedir

Aile ne demek değildir - Aile nedir Makale - Aile olmak ne demek - Bütün aile ne demek - Çekirdek aile Nedir - İngilizce aile ne demek - Aile Nedir sosyoloji - Aile demek Sözleri...

Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan en küçük toplumsal birimdir, toplumu meydana getiren kurumların temelidir.
 
Toplumun inançlarını, gelenek ve göreneklerini, değer yargılarını, kısaca kültürünü barındırır, korur ve gelecek nesle aktarır. Bu nedenle çocukların yetişmesi ve eğitimi açısından aile oldukça önemlidir, hatta birinci derecede bir öneme sahiptir.
 
Her birey, bir anne ile babanın varlığından meydana gelir ve doğduğu anda korumaya muhtaç bir durumdadır, insan yavrusu, bütün hayvanlardan daha uzun bir çocukluk (yavruluk) dönemi geçirmektedir. Sadece bir yerden bir yere hareket edinceye kadar, yani yürüyünceye kadar, ortalama 15 ay gibi bir zaman geçmektedir. Dış çevreye uyum sağlayabilmesi ise ancak uzun yılları alan bir büyüme ve öğrenmeye bağlıdır.
 
Aile, çocuğu bireycilikten kurtararak sosyalleştirdiği gibi, onu yalnızlıktan ve ruhsal boşluktan da kurtarır. Çocuğa toplumun bir elemanı olduğu bilincini kazandırır, sorumluluk duygusu aşılar.
 
Çocuğun sadece bedensel gelişiminde değil, sosyal, duygusal, ahlaki ve dinî gelişiminde de ailenin rolü oldukça fazladır.
 
Aile, çocuğa kimlik kazandırır ve kişiliğinin şekillenmesinde önemli bir rol oynar.
 
Çocuğu bireycilikten kurtararak sosyalleştirdiği gibi, onu yalnızlıktan ve ruhsal boşluktan da kurtarır. Çocuğa toplumun bir elemanı olduğu bilincini kazandırır, sorumluluk duygusu aşılar.
 
Ailede çocuk üzerinde birinci derecede etkili olan kişiler, hiç kuşkusuz anne ve babadır. Anne ve babanın gerek bir-birleriyle gerekse çocukla ilişkileri, tutum ve davranışları, onun kişiliğinin gelişiminde, iyiye ya da kötüye yönelmesinde belirleyici bir etkendir. Anne ve babanın çocuk üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini değerlendirirken, çocuğun ilk oluşum anından, yani hamilelik döneminden başlamak gerekir.
 
Yazar : Prof. Dr. Hüseyin PEKER

Kaynak Sorularla aile

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ